מאמרים

אנרגיה ביתית וציבורית, ירוקה כמובן

באגמון החולה שבצפון הרחוק, ממש על יד העיר הקטנה והנחמדה קריית שמונה ישנו מצפור ייחודי במינו המאפשר צפייה בציפורים נודדות המגיעות אל הסביבה פעם בשנה, מציפות את השדה הגדול ואת האגמון, אמנם הציפורים הזללניות משבשות לא מעט את חייהם של החקלאים בסביבה עם נחיתתם בשדות זרים וביזה לא קטנה אך יופיין והמראה המרהיב של אלפי הציפורים מפצה על כך. את הציפורים ניתן לראות מקרוב ובנוחיות רבה מתוך המצפור, על במות הרמה גבוהות מוצבות משקפות גדולות כך שניתן לערוך תצפית של ממש ולעקוב אחר הציפורים מבלי להחריד אותן ולגרום למנוסתן.

מצפור שכזה ממוקם לא רק בצפון. ישנם כמה מצפורים כאלו ברחבי הארץ והם מיועדים בעיקר לצפרים או לציבור הרחב שתופעת הנדידה מעניינת אותו. המצפורים ממוקמים גבוה ולשם כך מתקינים את אותן במות הרמה, שיתנו זווית נוחה לצופה. במקביל להקמת המצפורים האחרונים הותקנו גם מערכות סולריות שמשתמשות בצריכה נמוכה של חשמל המשולבת עם מערכת סולרית המזינה את עצמה מקרני השמש, זו אחת הדרכים לניצול ופעילות של אנרגיה ירוקה. הרי מצב הכדור שלנו אינו בשיאו, למעשה כדור הארץ הולך ומכחיד את עצמו מבחינת חומרי גלם שרק הולכים ומתייקרים.

החשמל מופק כיום בחלק מהתחנות לפחות באמצעות פחם, הפחם מזהם את הסביבה ונחשב משאב יקר. אנרגיה סולרית לא עולה כסף, השמש מעניקה לנו מקרניה ומחומה בטובה וניתן לקחת את כל קרני השמש האלו ולתעל אותם לטובתנו.

המשך מאמר